Když se mě lidé ptají na podporu imunity, napadá mě vždy komplexní odpověď a vždy tam hraje roli velké množství faktorů. Co bych za sebe uvedla na prvním místě, tak to je osobní nastavení a postoj k životu.
Pohyb na čerstvém vzduchu
To se snadno řekne, ale začít můžete aspoň tím, že budete trávit co nejvíc času na čerstvém vzduchu, ideálně tam, kde je čistý vzduch, procházkami v přírodě.
Když jste venku, tak to znamená, že máte pohyb, a zároveň si vaše smysly krásně odpočinou. Díky tomu se dostanete i do takové meditace a ticha. Přichází často i pozitivnější myšlení a lepší úhel pohledu, zbavujete se stresu. To je pro imunitu velmi důležité.
Zdravá strava pro vaši imunitu
Dbejte o svou stravu, dostatek ovoce, zeleniny, berte zřetel na sezónnost potravin, jak na dané potraviny reaguje vaše trávení, co vám vnitřně dělá dobře, nebo co naopak ne. Nepřejídejte se, nekonzumujte nadbytek cukru a zprocesovaných potravin. Používejte čerstvé potraviny z blízkých zdrojů, pokud to jde.
Pečujte si o svůj střevní mikrobiom. Nejlépe každodenní konzumací kvašených potravin, ideálně domácích, nebo jogurtů atd. Jezte domácí ovoce a zeleninu ze zahrádky. V zimě si doplňujte vitamín D. V létě, když trávíte hodně času venku, ho máte dostatek ze slunečního záření.
Podpůrné bylinky
A jak je to s bylinkami? Mám pro vás pár doporučení. Při začátku a průběhu nemoci je dobré užívat tinkturu z echinaceového kořene. Proti nachlazením virového původu, proti rýmě, nachlazení a bronchitidě pomáhá například i pelargonie sidonská. Pak jsou cizokrajné léčivé rostliny, které nám pomáhají při dlouhodobě oslabené imunitě. Například astragalus, ten se doporučuje k prevenci, ne při akutní infekci, stejně jako tonika a adaptogeny, které podporují celkovou vitalitu organismu, tam patří například ženšen, vitánie, rozchodnice a eleuterokok.
Typické bylinky podpůrné a podporující v dobách nachlazení jsou: bez černý, lípa, tužebník jilmový, šípek, šalvěj, jitrocel, heřmánek, meduňka, mateřídouška, černohlávek obecný, nebo list černého rybízu.
Pokud byste potřebovali s něčím poradit, určitě se obraťte přímo na mě v konzultacích, nebo napište otázku do FB skupiny.