V tomto článku bych vás ráda inspirovala k tomu, že bylinky můžeme bezpečně dávat taky dětem. Pokud se ale bojíte a nejste si jistí, jaké bylinky dětem můžeme dávat, určitě čtěte dál. Už od narození můžeme dětem dávat velice slabé bylinkové nálevy. Vždy je důležité zkoušet postupně, po doušcích a sledovat, zda dětem vyhovuje a neobjeví se nějaký problém. Bezpečné od šesti měsíců jsou například heřmánek, šípek, meduňka, květ bezu, lípa. Sbírejte si bylinky na opravdu čistých místech, dobře je usušte anebo sežeňte z dobrých zdrojů.
Lípa
Dětem můžeme dát i list jahodníku, měsíček, rakytník, jitrocel, mateřídoušku, diviznu. Například okvětní plátky růže, nebo květy trnky jsou velmi šetrné projímadlo.

Univerzální čaje na nachlazení s lípou a bezovým květem, které pijeme i my dospělí, jsou bezpečné i pro děti.

Jaké bylinky pomohou při kašli?

 

Na suchý kašel můžeme dětem podávat květ slézu, diviznu, a pro děti je skvělý proskurník lékařský — jeho květ, a více účinných látek má i kořen. Také i bez a lípu jako doplňující bylinky na suchý kašel.

S vlhkým kašlem pomůže prvosenka jarní, divizna, majoránka. Na kašel obecně mohou děti užívat také jitrocel, všichni určitě znáte jitrocelový sirup, který si můžeme vyrobit jednoduše i sami.

Na vykašlávání pomáhá také mateřídouška, mateřídoušku si můžete také naložit do oleje a tím pak natírat krk a oblast průdušek.

Jitrocelový sirup

A co s horečkou?

Na tu pomáhá už výše zmíněný bez černý květ, heřmánek a určitě lípa, která působí i uklidňujícím dojmem. Chtěla bych říci, z vlastní zkušenosti, i po potvrzení odborníky, že horečku, pokud není abnormálně vysoká a bezprostředně pro dítě nebezpečná, nemusíme ihned srážet. Možná i některé mámy mají vlastní zkušenosti s tím, že pokud dítěti necháme horečku přes noc nebo jeden den, horečka i nemoc odchází často rychleji. Horečka je pro zdraví a imunitu dítěte prospěšná, je to pro tělo nejlepší nástroj, jak si s nemocí poradit samo a posiluje imunitu dítěte.

 

 

Tedy bylinek se u dětí určitě nebojte, buďte opatrní, začínejte pomalu, zkoušejte, ale dejte i na svou intuici. Pokud byste potřebovali s něčím poradit, určitě se obraťte přímo na mě v konzultacích, nebo napište otázku do FB skupiny.