Sběr pupenů

Když začínáme cítit jaro, někdy kolem Hromnic, už se začínáme dívat také po léčivých pupenech. Sbírají se od konce února až do dubna, a někdy, pokud jsme ve vyšších nadmořských výškách, dokonce i v květnu.

A co je na nich unikátního? Jeden malý pupen obsahuje obrovské množství přínosných látek. Stačí tedy velmi malé množství k tomu, abychom měli tinkturu třeba na celý rok nebo i na několik let. Co je u pupenů totiž velmi důležité, tak to je jejich šetrný sběr. Pokud bychom si jich nasbírali moc, mohli bychom rostlinu poškodit tak, že by se nemohla zdravě rozrůst. Jak apeluji u každého sběru, berte vždy ohled na přírodu a to, aby po našem sběru na místě nebylo poznat, že jsme tam léčivé rostliny sbírali.

Chcete li se dozvědět o správném sběru bylin — stáhněte si e‑book Zásady bylinkaření zdarma.

Sběr léčivých pupenů
Léčivými pupeny se zabývá obor, který známe pod pojmem gemmoterapie. Nejčastěji se z pupenů vyrábí léčivé tinktury směsí silného alkoholu, glycerínu a vody.

Léčivé účinky pupenů

Jarní pupeny

Pokud bych měla shrnout účinky mnoha pupenů, tak to bude posílení obranyschopnosti organismu a čistící nebo detoxikační schopnosti.

Není tedy ani náhoda, že se objevují na jaře, na jaře je ideální období na očistu organismu a pupeny nám k tomu mohou velmi pomoci. Pokud bych si měla vybrat nějaké konkrétní, které nám s tím pomohou, tak to bude bříza, jabloň, černý rybíz, nebo šípek. A také bych ráda vypíchla účinky pupenů šípku, ten je totiž skvělý pro děti.

Pokud už si nevíte rady s tím, že se vašim dětem opakovaně vrací rýma, kašel, nachlazení, nasaďte jim kůru z pupenů šípků (samozřejmě v odpovídajícím množství pro děti) a uvidíte, že pomáhá.

 

A jestli řešíte potíže s psychikou, nasbírejte si pupeny lípy nebo borovice. Borovice vám pomůže i s pohybovým aparátem. Jak ráda říkám, neexistuje člověk, který by nevyužil účinků léčivých jarních pupenů. 

Pupeny dubu
Nasbírané léčivé pupeny
Sbíráme pupeny

Více o pupenech…

Chcete-li se dozvědět ještě více o léčivých pupenech, přihlaste se na minikurz zdarma Zázračné jarní pupeny, který pořádám jednou ročně.
Tentokrát bude 19. — 21. února 2024. 

Přihlásit se můžete tudy: